20 Şubat 2018 Salı

Toplantılarımıza Yeniden Başlıyoruz!

Denizli LGBTİ Aileleri Grubu olarak bir süredir toplantılarımıza ara vermiştik. Bu süre içerisinde çalışmalarımızı değerlendirdik ve amacımızın ne olduğuna dair birçok tartışma gerçekleştirdik. Toplantılarımızın gidişatları üzerinde bazı yenilikler yapmayı düşündük. Öncelikle toplantılarımızı iki haftada bir gerçekleştirme kararı aldık. Ayrıca her toplantılarımızın artık bir konusu olacak. Konularımızı da bir önceki toplantıda belirleyip, toplantılarımıza konuya dair yeni fikirlerle gelmeye karar verdik.
Peki bu hafta ne konuştuk? 12 kişinin katıldığı toplantımızın bu haftaki konusu "Queer Felsefesi ve Tarihi" idi. Üniversite öğrencileri arkadaşlarımızın önerisi üzerine, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde toplumsal cinsiyet çalışmaları yapan Murat Göç hocamızın da aydınlatıcı fikirlerinden de yararlandık. Bölümden öğrenci arkadaşlarımız da Queer Felsefesi, İngiliz Edebiyatı'nda Queer ve Queer Tarihi üzerine bilgilerini bizlerle paylaştılar. Bundan sonraki toplantılarımızın birinde hocamızdan da "Edebiyat ve Şiirde Queer Atölye Çalışması" sözünü de aldık. Onun duyurusunu da yine sayfamızda gerçekleştireceğiz.
Bir diğer atölye çalışmamız da "Cinsel Sağlık Eğitimi" üzerine olacak. Onunla ilgili çalışmalarımızı da başlattık. Eğitim günü ve saatini paylaştığımızda sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Çalışmamızın konusu güvenli cinsellik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma üzerine olacak.
Toplantımızın son aşaması olan sohbet sırasında da katılımcılarımızın bazıları bifobik olduklarını ifade ederek bu tutumlarının yanlış olduğunun farkında olduklarını ve düzeltmek için ellerinden gelen özeni göstereceklerini belirttiler. Ayrıca bir arkadaşımızın eşcinsel çiftlerin sosyalleşme konusunda yaşadıkları problemleri dile getirdi. Bu da beraberinde verimli bir sohbet konusu oluşturdu. Ayrıca oluşumumuz gibi sosyal destek gruplarının bireylerin sosyalleşme alanlarını olumlu etkilediğinin de bir kez daha farkına varmış olduk.
Bir sonraki toplantımız 02 Mart Cuma akşamı, Kampüste bulunan Buffalo Kafe'de olacak. Toplantımızda da homofobi, transfobi ve üzerinde çok durmamız gereken, geri plana atılan bifobiyi konuşacağız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder